Program

 

Intrarea este liberă la toate proiecțiile și evenimentele conexe, în limita locurilor disponibile.

 

18-21.11 – Workshop de Film Experimental în colaborare cu NISI MASA

 

 

MARȚI - 20.11.2012

 

CINEMA SCALA

 

19.00 - 22.00 – Ceremonia de deschidere

THE WHOLLY FAMILY - TERRY GILLIAM (20’, Italia, 2011)

PIETA - KIM KI-DUK (104’, Republica Coreea, 2012)

 

 

MIERCURI - 21.11.2012

 

CINEMA SCALA

 

18.00 - 20.00 – Premiera filmelor realizate în cadrul Workshop-ului NISI MASA

 

20.30 - 22.30 – Competiție Internațională 1

ADDICTED (23’, Germania, 2011)

7 DREAMS (10’, România, 2012)

A PLACE TO COME (8’, Italia, 2011)

PLAYERS (8’, Olanda, 2010)

THE HUMAN FACTOR (28’, Franța, 2011)

CONNECTION LOST (11’, România, 2012)

INTERNAL DISPLACEMENTS (15’, Franța, 2010)

THE FISHERMAN (10’, Mexic, 2011)

 

 

JOI - 22.11.2012

 

CINEMA ELVIRA POPESCU

 

12.00 - 14.00 – Seminar cu François Bonenfant, Head of Studies LE FRESNOY

 

21.00 - 23.00 – Program Special - QUINZAINE DES REALISATEURS

DRAWN FROM MEMORY (30’, Polonia, 2011)

ENRAGED PIGS (10', Brazilia, 2012)

KONIGSBERG (18’, Franța, 2012)

THE CURSE (16', Maroc, 2012)

THE LIVING DEAD (20’, Brazilia, 2012)

 

CINEMA SCALA

 

18.00 - 20.00 – Competiție Internațională 2

HUMAN (25’, Norvegia, 2009)

GLUCOSE (6’, Franța/România, 2012)

GOD MOVES ON THE WATER (3’, Germania, 2008

HOPE (11’, Canada, 2011)

CONFESSIONS (9’, România, 2011)

ROAD (5’, România, 2011)

RITA (19, Italia, 2009)

TIMI (12’, România, 2010)

57.600 SECONDS OF INVISIBLE NIGHT AND LIGHT (6’, Italia, 2009)

 

20.30 - 22.30 – Program Special - Festivalul International de Scurt Metraj OBERHAUSEN

SNOW TAPES (14', Israel/Palestina, 2011)

REFRAMING THE ARTIST (35', Olanda, 2010)

MERCÚRIO (18', Portugalia, 2010)

ACHILL (9’, Germania, 2012)

ODETE (16', Brazilia, 2012)

 

 

VINERI - 23.11.2012

 

LIBRĂRIA BASTILIA

 

14.00 - 16.00 – Seminar: "Secretele producției și distribuției de film experimental în Europa", cu invitații speciali BIEFF

 

CINEMA ELVIRA POPESCU

 

18.00 - 20.00 – Program Special - CENTRE POMPIDOU

Prezentat cu o coloană sonoră realizată live, la unul dintre cele patru filme, de către invitatul nostru special, pianistul Mircea Tiberian.

GHOSTS BEFORE BREAKFAST (6’, Germania, 1928)

AN ANDALUSIAN DOG (16’, Franța, 1928)

THE STARFISH (21’, Franța, 1928)

THE SEASHELL AND THE CLERGYMAN (41’, Franța, 1928)

 

20.30 - 22.30 – Program Special - LE FRESNOY – Studio National Des Arts Contemporains

VIA (19’, Franța, 2010)

THE GENERATION OF SACRIFICE (20’, Franța, 2011)

THE RECALL OF THE SONGBIRD (9’, Franța, 2010)

THE SALT BOULDER (21’, Franța, 2012)

MORNING OF SAINT ANTHONY’S DAY (25’, Franța/Portugalia, 2012)

 

CINEMA SCALA

 

18.30 - 20.30 – Competiție Internațională 3

THE LAST BUS (17’, Slovacia, 2011)

MOVING STORIES (7’, Belgia, 2011)

EARLY RISING FRANCE (22’, Franța, 2011)

THE MEANING OF STYLE (5’, Malaezia, 2012)

WE LIVED OUR ORDINARY LIVES (19’, Olanda, 2012)

FROM TOKYO (10’, Rusia, 2011)

EINSPRUCH VI (17’, Elveția, 2012)

 

21.00 - 23.00 – Program Special - SIXPACKFILM Austria

BODY TRAIL (8', Austria, 2008)

NIGHTSTILL (9', Austria, 2008)

STICK CLIMBING (14', Austria/Elveția, 2010)

APNOE (10', Austria, 2011)

HOTEL ROCCALBA (10', Austria, 2008)

HYPERCRISIS (17', Austria, 2012)

EMPTY ROOMS (17', Austria, 2012)

 

 

SÂMBĂTĂ - 24.11.2012

 

CINEMA SCALA

 

14.30 - 16.30 – Program Special - EYE Film Institute Netherlands - INTERIORS

DAUGHTERS (23', Olanda, 2011)

TAPE GENERATIONS (3', Olanda, 2011)

MOTOR (9', Olanda, 2012)

LIGHTHOUSE (19', Olanda, 2012)

TAMPOPO HEAD AND THE NAME OF THE DOG (18', Olanda, 2011)

THE LIVING ROOM (9', Olanda, 2011)

 

17.00 - 19.00 – Competiție Internațională 4

THE FINNISH COW (20’, România, 2012)

AT THE FORMAL (8’, Australia, 2010)

HORIZON (9’, România, 2012)

PUZZLE (3’, România, 2011)

BLOODROP (7’, Rusia, 2011)

THE WAVES (22’, Portugalia, 2012)

A CURIOUS CONJUNCTION OF COINCIDENCES (9’, Olanda, 2011)

METEOR (15’, Germania, 2011)

 

19.30 - 21.30 – Competiție Internațională 5

THE MAN THAT GOT AWAY (25’, Canada, 2012)

IMPOSSIBLE EXCHANGE (10’, Liban, 2011)

DIARY OF PAMPLONA (17’, Argentina, 2011

MENS SANA IN CORPORE SANO (22’, Brazilia, 2011)

ABSORBED (11’, România, 2012)

SHELTER (16’, Indonezia, 2011)

 

22.00 - 24.00 – Proiecție Specială

KEYHOLE - GUY MADDIN (93', Canada, 2012)

 

 

DUMINICĂ - 25.11.2012

 

CINEMA SCALA

 

14.00 - 16.00 – Program Special - Experimente Cinematografice Românești

AEQUINOCTIUM (4', România, 2012)

CASUAL (4', România, 2012)

COLLECTIVE IDENTITY (15', România, 2012)

DONNA MUST DIE (12', România, 2012)

FLORENTINA (9', România, 2012)

IMAGINARY BORDERS (4', România, 2011)

KINOGLAZ FEAT. NATURAL BORN VLOGGER (7', România, 2012)

MASK (5', România, 2012)

RETURN TO EARTH (1', România, 2012)

RITE OF SPRING (8', România, 2010)

STILL LIFE, 20TH C. (12', România, 2012)

 

16.30 - 18.30 – Program Special - Festivalul International de Film Documentar Amsterdam IDFA - PARADOCS

CRUST (13', China, 2010)

HENRI PLAAT (7', Olanda, 2010)

I WILL FORGET THIS DAY (25', Rusia, 2011)

PRINTED MATTER (29', Belgia, 2011)

BOUNDARY (17', SUA/Letonia, 2009)

 

19.00 - 22.00 – Ceremonia de închidere

DECERNAREA PREMIILOR

GOLTZIUS AND THE PELICAN COMPANY - PETER GREENAWAY (120', Olanda, 2012)